Закони

Суб’єктивна історія виникнення авторського права та законодавства щодо нього

  Авторське право (скорочено АП) – це одна з форм захисту права інтелектуальної власності. Зверніть увагу, що мова йде про власність. Тобто першопричиною виникнення потреби у АП була потреба захистити власність, гроші, витрати та права. Найчастіше історики виникнення АП вказують на те, що потреба виникла у зв’язку з розвитком літератури та мистецтва.

Як зареєструвати свої Авторські права?
Зателефонуйте Патентному повіреному 073 159 98 99

Моє бачення виникнення авторського права наступне. Така потреба має свої корені в середньовічній Європі, де книги були рукописними і дуже дорогими. Щоб захистити свої інтереси, книготорговці отримували привілеї від Королів або Церкви на виключне право копіювати та продавати певні твори. Тобто, всілякі привілеєм від Влади – це небув захист Автора. А лише захист прибутків бізнесу.

  Ще більш правдоподібним є мій наступний, але дуже суб’єктивний  погляд. Потреба Бізнесу книговидання, як і любого іншого бізнесу, найчастіше полягає у отриманні Монополії. Бо тільки Монополія дає Надприбутки. Погодьтесь, що коли у Бізнесу є Потреба, то вічно голодна, корумпована та ненаситна Влада завжди знайде спосіб за дуже окремі грошики “захистити” чиїсь Права., Мабуть, саме це було першим наближенням до сучасного авторського права, хоча воно не враховувало інтереси авторів.

  З появою друкарства ситуація змінилася. Книги стали більш доступними, але також більш вразливими для піратства. Для контролю за друком утворювалися цензурні органи, які видавали ліцензії на друк та розповсюдження творів. Це також не задовольняло авторів, які хотіли мати право на свої творчі витвори.

Першим законом про авторське право в історії став Статут Анни, прийнятий у Великобританії у 1710 році. Він визначав, що авторське право належить авторам, а не видавцям, і тривало 14 років з можливістю продовження. Цей закон став зразком для інших країн, які також приймали свої закони про авторське право. Згодом авторське право поширилося на інші види творчості, такі як музика, фотографія, кіно та комп’ютерні програми. Також були розроблені міжнародні конвенції про захист авторського права, такі як Бернська конвенція 1886 року. та Угода ТРІПС 1994 року.

Сучасне авторське право є складною і гнучкою системою, яка намагається збалансувати інтереси авторів, видавців, споживачів та суспільства.

Але коли ми бачимо Windows за 200 доларів, то розуміємо, що десь АП може бути деякою перепоною для розвитку цивілізації.

© Патентний повірений Кондратюк, 2023

Аватар
Follow Me:

Related Posts